Kompost Makinesi Neden Kullanılır

Kompost Makinesi Neden Kullanılır

Kompost Makinesi Neden Kullanılır

Kompost Makinesi Neden Kullanılır; Kompost makinesi organik katı atıkların doğal gübreye çevrilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bu makine ile mutfakta kullandığımız bitkisel atıklar organik gübreye dönüştürülmektedir. Bu sayede atık yönetimi maliyetleri düşürülebilmekte ve geri dönüşüm sistemine büyük katkı sağlanmaktadır. Dünyada uygulanmakta olan sıfır atık projesi kapsamında en çok kullanılan makinelerden biri kompost makinesidir.

Kompost ağaç kabuğu, karton, sebze ve meyve atıkları, çimen, yaprak, gazete, kağıt, saman, kuru ot gibi malzemelerdir. Bunların ayı ayrı karbon kaynakları veya düzenleyici başka ek malzemelerle doğal gübreye dönüştürülmesine kompostlaştırma denir. Kompostlaştırma işlemi geleneksel yöntemlerle yapılabildiği gibi kompost makineleri yardımıyla çok daha hızlı ve pratik bir şekilde yapılabilmektedir.

Kompost Makinesi Nasıl Çalışır?

Kompost makinesi çalışma esası bitkisel veya hayvansal katı atıkların –bu makinede kullanılanlar genellikle mutfakta kullanılan bitkilerin yemek öncesi atılan kısımlarını içerir- aerobik veya anaerobik bakteriler aracılığıyla ayrıştırılması ve sterilize edilmesi, fermantasyona tabi tutulması son olarak da kurutulması aşamalarına dayanır. 24 saatlik kompost makineleri bugün oluşan atıkların bir gün içinde organik gübreye dönüştürülmesinde kullanılmaktadır. Makine tam otomatik olarak çalışmaktadır. Çalışmaya başladığı ilk 2 saat 90 derece gibi bir sıcaklıkta atıkların içinde bulunan patojen maddeler, böcek yumurtaları gibi istenmeyen organizmaların öldürülmesi sağlanır. Atık sterilize edildikten sonra 16 saat gibi bir süre boyunca sıcaklık 60-70 dereceye düşürülerek kompost oluşumu gerçekleşir. Bu işlemden sonra sıcaklık tekrar 100 derece gibi bir yüksekliğe ulaştırılarak oluşan organik ürün kurutulur. 24 saatlik bir kompost makinesi bu şekilde çalışmaktadır.

Kompost makinelerinin oluşan günlük atık miktarına göre değişen hacimlere sahip modelleri üretilmiştir.

Kompost Makinesinin Avantajları

  • Kompost makinesi ile organik gübre eldesi geleneksel yöntemlere göre daha kısa sürede yapılabilmektedir.
  • Atıkların içinde bulunan zararlı mikroorganizmalar, yabani ot tohumları gibi maddeler tümüyle atıktan temizlenir.
  • Kompost makinesinin üretildiği malzemelerin paslanmaz çelik gibi dayanıklı malzemeler olması makinenin uzun ömürlü olmasını sağlar. Bu durum da doğal gübre elde etmeyi ekonomik hale getirir.
  • Makinenin yalıtkan malzemelerden üretilmiş olması kompostlaştırma için gerekli olan sıcaklık, nem gibi koşulların stabil olmasını sağlar.
  • Üretilen toprak şartlandırıcı organik maddeden %80 veya üzeri verim alındığından ilkel yöntemlere göre daha kaliteli ürün elde edilmiş olmaktadır.
  • Geleneksel yöntemlerde görülmekte olan koku, sinek varlığı gibi durumlar görülmemektedir.
  • Kompostlaştırma işlemi daha küçük alanlarda gerçekleştirilebilmektedir.
  • Çevre kirliliği azalmaktadır.