Kompost Makinesinde Dönüştürülebilecek Atıklar Nelerdir

Kompost Makinesinde Dönüştürülebilecek Atıklar Nelerdir

Kompost Makinesinde Dönüştürülebilecek Atıklar Nelerdir

Kompost Makinesinde Dönüştürülebilecek Atıklar Nelerdir; Kompost makinesi teknolojinin gelişmesi ve sanayileşmenin artması gibi sebepler nedeniyle artan atıkların dönüştürülerek tekrar kullanılmasını sağlayan bir makinedir. Bu makinede kaynağı evsel olan ya da evsel olmayan bitkisel atıklar doğal gübreye dönüştürülmekte ve bu doğal gübrenin kullanımı toprağı mineraller bakımından besleyerek tarımda verimliliği arttırmaktadır. Gübrenin ülkemizin ithal ettiği ürünler arasında en başta geldiği düşünülecek olursa ülke ekonomisi açısından ne kadar önemli bir madde olduğu anlaşılacaktır. Kompost makineleri de nitrojen, karbon açısından zengin biyobozunur atıklardan doğal gübre elde etmede kullanıldığından bu makinelerin hem çevreye hem de ülke ekonomisine sağladığı katkıların oldukça kayda değer katkılar olduğu anlaşılmaktadır.

Bitkisel mutfak atıkları: Havuç, soğan kabukları, çay ve kahve atıkları, salatalık, domates, patates, meyvelerin kabukları kompost makinesi ile ayrıştırılarak gübreye dönüştürülebilecek atıklardır.

  • Yeşil bitkiler, çimenler nitrojen açısından zengindir ve zararlı içeriklerden ayrıştırılarak kullanılabilmektedir.
  • Talaş, solmuş, ölmüş çiçekler, kağıt, kül, sararmış yapraklar karbon açısından zengin olduklarından karbonlayıcı malzemeler olarak kullanılabilirler.
  • Yumurta kabukları da yine mutfak atığı olarak kullanılmaktadır.

Kompost Makinesi Nasıl Çalışır?

Kompost makinesinin çalışma sistemi organik malzemeye dönüştürülmek istenen atıkların patojen maddeler, zararlı organizmalara ait larva ve yumurtaların yok edilmesi, kompost işleminin gerçekleşmesi ve son olarak kurutma işleminin yapılması evrelerinden oluşan bir süreci kapsamaktadır. Böylece elde edilmek istenen doğal gübre oluşturulmaktadır.

Kompost Makinesinin Faydaları Nelerdir?

  • Kompost makinesi ile çevreye atılacak ve doğal kaynakların ömrünü kısaltacak, küresel ısınmaya sebep olacak zararlı gazların salınımına sebep olacak atıkların toprağın verimliliğini arttıracak, toprağın hava almasını sağlayacak, bitkilerin besin değerini arttıracak şekilde doğal gübreye çevrilmesi kompost makinesinin sağladığı en büyük faydadır.
  • Kompost makinesiyle organik gübre elde edilmesi geleneksel ve ilkel yöntemlerle gübre elde edilmesinden daha hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.
  • Geleneksel gübre elde edilmesi esnasında yaşanan olumsuz durumların önüne geçilecektir.
  • Gübrenin azot, fosfor ve potasyum açısından daha zengin olmasının yanı sıra, nem dengesi de sağlanmaktadır.
  • Gübreyi zenginleştirmek için bazı ek maddeler kullanılabilmektedir.

Kompost makinesinin sağlamış olduğu faydalar ekosistemin ve sürdürülebilir çevrenin devamlılığı açısından hayati öneme sahiptir. Bu nedenle bu makineler sıfır atık projesinin de ayrılmaz bir parçasıdır.