Kompost Gübre Makinalarının Avantajları

Kompost Gübre Makinalarının Avantajları

Kompost Gübre Makinalarının Avantajları

Kompost Gübre Makinalarının Avantajları; Dünyada gittikçe artan bir bilinç ile çevreyi korumak önemli bir konu haline gelmiştir. Bu soruna tepkisiz kalmayan ülkemizin yöneticileri de çevre duyarlılıklarını ve çevrenin korunabilmesi adına yapılabilecekleri gerek kanunlarla gerekse teşvikler ile gündemimize getirmişlerdir. Yakın zamana kadar gündemimizde olmayan geri dönüşüm ise bu sebeple artık herkesi meşkul eden bir konu durumuna dönüşmüştür. Yapılan kampanyalar neticesinde insanların daha az atık çıkarmaları teşvik edilmiştir. Yapılan kampanyalar içersin de bir bölüm var ki hem doğayı hem de ülke ekonomisini korumaktadır. Bu başlığın adı ise ” geri dönüşüm ” olmaktadır.

Geri dönüşüm ise iki önemli basamaktan oluşmaktadır. İlk basamak şüphesiz ki atıkların doğru bir şekilde ayrıştırılmasıdır. Bu aşamada herkese görev düşmektedir. Çünkü geri dönüşüm ancak atıkların doğru bir şekilde sınıflandırılması ile mümkün olmaktadır. Ayrıştırılak atılan atıklar doğru bir şekilde işlenebilir ve ekonomiye geri kazandırılabilir. Geri dönüştürülen malzemeler arasında cam, plastik, kağıt, metal ve organik maddeler gibi ana başlıklar bulunmaktadır. Bu başlıkların içerisinde bulunan organik atıkların ise ayrı bir önemi bulunmaktadır. Organik atıkların bu kadar önemli olmasının ise başlıca iki sebebi bulunmaktadır. Bu sebeplerden ilki ülkemizdeki atıkların neredeyse yarısını oluşturmaları olmaktadır. Diğer önemli bir sebebi ise bu atıkları evlerimizde dahi kompost makineleri sayesinde geri dönüştürebilmemizdir. Bu makinelerin avantajları ise oldukça fazla olmakla birlikte şu şekilde özetlenebilir.

Kompost Makinelerinin Avantajları

  • Makinelerimizin en büyük avantajı şüphesiz ki organik atıklarınızı 24 saat gibi kısa bir sürede kompost gübresine çevirebilmesidir.
  • Diğer bir özelliği ise atıklarınızın içerisinde bulunan zararlı otların tohumlarını, mikropları, lavraları ve patojenleri yok etmesidir. Bu özelliği sayesinde kullandığınız gübrenin %100 temiz olduğun emin olabilirsiniz. Ayrıca toprağınıza ve bitkilerinize her hangi bir zarar vermeden rahatlıkla gübrenizi kullanabilirsiniz.
  • Kompost işleminin tamamlanmasının ardından elde edilen gübre toprağınız için çok faydalı olan bir ürüne dönüşür. Bu gübre ki toprağınızın ph değerine uyum sağlayan ve bitkilerinizi besleyerek veriminizi arttıran bir gübre olmaktadır.
  • Kompost işleminin en zorlu tarafı şüphesiz ki kötü kokmasıdır. Ancak tam otomatik kompost makineleri sayesinde bu sorunu da ortadan kaldırmayı başardık. Makinelerimiz ile temiz ve hijyenik bir ortamda kompost işlemini yapmanın keyfine varabilirsiniz.