Geri Dönüşümde Santrifüj Separatörün Yeri

Geri Dönüşümde Santrifüj Separatörün Yeri

Geri Dönüşümde Santrifüj Separatörün Yeri

Geri Dönüşümde Santrifüj Separatörün Yeri;İnsanlık tarafından çeşitli şekillerde tüketilen atıkların, geri dönüşüm makinaları ile çeşitli işlemlerden geçerek tekrar ham maddeye dönüştürülmesi ve sanayi hatlarına geri kazandırılıp, üretimde kullanılmasına geri dönüşüm denir. Bir geri dönüşüm fabrikasında atıklar (genel olarak plastik atıklar) tekrar kullanım için uygun hale gelene kadar birden çok adıma ve işleme girerler. Her bir adımın kendi içinde plastiğin geri dönüşümü için önemi çok büyüktür. Bu adımlardan herhangi birisini atlarsanız, geri dönüştürdüğünüz ham maddelerin yeniden kullanıma uygun olma ihtimalini zedelersiniz. Bu ihtimalin zedelenmemesi için yapmanız gereken en büyük adım ise atıklarınızın ısıl işlem görmeden önce kirden ayrıştırılması, kum ve çamur gibi maddelerden ayrılmasıdır.  

Santrifüj Separatörlerin Görevi 

Geri dönüşüm hattından çıkan bir plastiğin tekrar kullanıma girdiği alanların başında insan vücudu ile temasa girdiği kıyafet alanı veya yiyeceklerimiz için konteynır olarak kullanıldığı alanlar gelmektedir. Geri dönüşüm sayesinde tekrar işleme giren plastikler ile temasımız bu kadarı ile de sınırlı kalmaz. Her gün yaya geçidinde iken dokunduğunuz plastik tuşlar, oturduğunuz sandalyeler gibi birçok ürünün içerisinde geri dönüşümden çıkan plastikler kullanılmaktadır. Bunun anlamı ise çöplerden, atık tesislerinden toplanan o bütün plastiklerin tekrar bizimle etkileşime geçtikleri için çok iyi dezenfekte edilmeleri gerektiğidir. Ve bir geri dönüşüm hattında da tam olarak bu sağlanır. 

Geri dönüşüm sektörü dünyamızı temizleyen bir iş kolu olduğu için temizliğin önemini diğer iş kollarına göre çok daha iyi anlamıştır. Bu sebeple plastiklerini temizleyen birçok son teknoloji ürünü makine üretmiş ve kullanmaktadır. Bir geri dönüşüm hattında plastikleri yıkayan, su ile temasa geçiren birden çok makine bulunmaktadır. Yıkama sistemlerinde genel olarak yıkanan plastiklerin daha ileri derecede temizlenmesi için ise santrifüj separatörler kullanılır. Santrifüj separatörlerin genel anlamda çalışma prensibi, rotorunun çok yüksek hızlarda dönme sağlaması ile makine içerisinde bir merkezkaç kuvveti oluşturmasıdır. Bu merkezkaç kuvveti plastik içerisindeki su ve yabancı maddeleri ayrıştırmaya yarar. Bu yabancı maddelerin başında ise kum ve çamur gibi eritildikten sonra plastiğin saflık derecesini düşürme tehlikesi olan maddeler gelir.