Geri Dönüşümde Plastik Kırma Makinası

Geri Dönüşümde Plastik Kırma Makinası

Geri Dönüşümde Plastik Kırma Makinası

Geri Dönüşümde Plastik Kırma Makinası; Dünya’mızın başındaki en büyük sorunlardan biri her sene artan plastik tabanlı atık miktarımızdır. Sağlam ve kullanışlı yapıları ile sevdiğimiz plastikler bizlere sundukları bu kolaylıklara karşılık olarak doğada çözünmeleri binlerce yılı bulmaktadır. İnsanlık olarak bu soruna çözümümüz ise hepimizin yakından tanıdığı geri dönüşüm hareketi oldu. Ticaret kolu ve bir insanlık hareketi olarak her yıl daha da büyüyen geri dönüşüm sektörünün bir numaralı hedefi her zaman plastik atıkları, ham maddelerine dönüştürüp tekrar kullanıma katmak olmuştur. Bu sayede sektör olarak teknolojimizi de plastik geri dönüştürmek için en efektif hale getirmeye çalışmaktayız. Yazımızda ise bu çalışmanın bir ürünü olan plastik kırma makinasını tanıtacağız. 

Plastik Kırma Makinası 

Bir plastiğin geri dönüşüm macerası toplanması, sterile edilmesi, uygun boyutlara getirilmesi, ham madde haline dönüştürülmesi ve tekrar kullanılması olarak beş farklı evrede incelenebilir. Biz ise uygun boyutlara getirilme evresinde ki plastik kırma makinalarını inceliyoruz. Bu makinalar geri dönüşümün en önemli ayaklarından biridir. Atıkların ham maddeye dönüştürülmesi evresinde gerekli makinalara girebilecek boyutlara girmesini sağlarlar. Uzun lafın kısası ile bünyesinde bulundurduğu bıçakları ile içine atılan geri dönüşüm atıklarını istenilen boy ve büyüklüğe getirirler.  

Plastik kırma makinalarının çalışma prensipleri ise sektör için önemlerinin aksine bir o kadar basittir. Tam otomatik kapalı bir sistem olan plastik makinalarının içerisinde iki set bıçak bulunmaktadır. Bu bıçaklar giren atıkların parçalanması için kullanılmakla birlikte biri döner bıçaktır diğeri ise sabit bıçaktır. Bıçakların bu şekilde üretilmesinin nedeni ise içeri giren atığın döner bıçak ile sabit bıçak arasına daha kolayca girmesi üstüne döner bıçak ile sabit bıçak arasında kalarak çok daha kolay bir şekilde kırılmasıdır. Sektörün göz bebeği olan bu makinalar PVC, PE, PP, Kauçuk, ABS, PS, PC, PET türündeki atıkların kırılmasında kullanılır. Efektif tasarımı ile az enerji yüksek iş gücü mottosunu seçen plastik kırma makinaları yüksek desibel ses, ısı ve toz gibi ekstra sorunlar çıkarmaz. Bu makinalar ise kendi aralarında bir saat boyunca işleyebildikleri plastik kilogramına göre ayrılırlar.