Geri Dönüşüm Makinaları

Geri Dönüşüm Makinaları

Geri Dönüşüm Makinaları

Geri Dönüşüm Makinaları;Dünya nüfusu hepinizin bildiği üzere son 100 yılda 5, son 50 yılda ise 2 katına çıkmıştır. Rakamlar bize insan nüfusunun ivmelenerek, kontrol edilmeyen bir hızda büyüdüğünü göstermektedir. Bu durumun sonucu olarak ise sınırlı sayıda kaynaklarımızın olduğu Dünya’da doğal kaynaklar hususunda sorunlar yaşanmaya başlanması uzun zamandır öngörülen bir durumdur. Bütün bu negatif senaryodan ise parlayarak bir çözüm ışığı doğmuş bulunmakta. Biz ona geri dönüşüm diyoruz. Geri dönüşüm sektörü son 50 yılda hayat bulmuş ve insanlığın en önemli iş sektörlerinden biri olmaya emin adımlar ile ilerlemektedir. Gelişen geri dönüşüm sektörünün ise en büyük silahları tabi ki de geri dönüşüm makinaları olmakta. Peki kısıtlı sayıda doğal kaynaklarımızı korumak için başlayan bu iş kolunda ne gibi makinalar kullanılmakta? 

Geri Dönüşüm Makinaları Türleri 

Geri dönüşüm sanayinde birden çok tür madde geri dönüşüme sokulduğu için çeşitli çalışma hatlarını oluşturan çeşitli makine türleri vardır. Genel olarak kullanılan sektörün ana makinalarından bahsetmemiz gerekirse, geri dönüşüm ile ilgilenen herkesin aklına ilk gelen birkaç temel makinadan bahsedebiliriz. Bu makinaların başında granül makinası diğer adı ile plastik granül ekstruderi gelir. Granül makinasının ardından sektörde en çok bilinen ve kullanılan makinalar çift shaft, tek shaft shredderlar, plastik kırma makinaları, konik granül makinaları, konik presler, separatörler ve plastik mikronize makinalarıdır diyebiliriz.  

Her bir makinanın geri dönüşüm hattında farklı bir görevi vardır. Ama genel olarak görevleri petrol ürünü maddeleri geri dönüşüme sokup, yeniden kullanıma hazır hale getirmektir. Bunu başarmak içinse plastikler önce bazı makinalar tarafından yıkanır ve tekrar kullanımda hijyen sağlanır. Birtakım makinaları ise yıkama işleminden sonra plastikleri tekrardan kurutmak ile görevlidir. Saydığımız makinaların bir kısmı ise büyük boydaki plastik atıkları çeşitli yöntemler ile istenilen, ideal boyutlara getirir. Geriye ise geri dönüşüm makinalarının en önemli kullanım alanı olan plastik maddelerin ısı, basınç veya benzeri bir tür işlem ile tekrar kullanıma hazır hale getirilmesi kalır. Saydığımız makinaların görevleri birbirinden ne kadar farklı dursa da hepsi sonuç olarak insanlığın geleceğini güvence altına almak için çalışan, çok önemli makinalardır.