Balya Press Sistemleri

Balya Pres Makinası

Balya Press Sistemleri

Balya Press Sistemleri; Geri dönüşüm sektörünün en önemli ögelerinden biri olan balya pres makinaları her geçen gün gelişiyor. İstatistikler yabancı ülkelerde her gün geri dönüşüm sistemine yüzlerce balya pres makinalarının girdiğini gösteriyor. Bunun sebebi ise balya pres sistemlerinin bir iş yerinin hem verimliliğine, hem temizliğine, hem tasarrufuna olan katkıları. Katı atıkların geri dönüşümü için toplanma aşamasında ki en önemli adım olan preslemenin doğru yapıldığı takdirde büyük yararlar göstermesinin sebebi nedir? Balyalama tekniği ne işe yarar? 

Balyalama Tekniği Ne İşe Yarar? 

Balya pres sistemleri ya el ile manuel şekilde içine katı atık doldurulan ya da bant sistemiyle otomatikman içine katı atık doldurulan baskı ile yeniden şekillendirme sistemleridir. Balya pres sistemleri ismini atıkların pres makinasından balya şeklinde çıkmasından alır. Çıkan balya ise ya plastik bağlama ya da çelik kablolar ile daha da sağlamlaştırılıp, formunu koruması sağlanır.  

Balya pres tekniği ise geri dönüşüm sektöründe ki belirli bir ihtiyaca cevap olarak çıkmış bir sistemdir. Bu sebep ile kullanımının bir çok getirisi vardır. Faydaları o kadar çoktur ki. Devlet tarafından, geri dönüşüm atık madde ihracatlarında zorunluluğu getirilmiş, geri dönüşüm tesisleri tarafından balya presli katı atıklara daha yüksek miktar fiyatlar ödenmeye başlanmıştır. 

Katı atıkların preslenmesi öncelikle atıkların nakliyat adımını daha verimli yapar. Küp şeklinde çıkan atıkların araçlara istiflenmesi daha kolay olduğu için hem alan hem benzin tasarrufu yaptırır. Aynı küp şekli geri dönüşüm alanlarındaki en büyük soruna da çare olur. Bildiğiniz gibi sürekli gelişen geri dönüşüm sektörünün en çok çektiği sorunu yeterli çöp bekletme, atık bekletme alanı bulamamasıdır. Sürekli gelişen sektöre küp şeklinde kolayca istiflenebilen atıklar ile çözüm bulunmuştur. Atıkların yoğun bir şekilde bir araya getirilmesi ve sonrasında çelik kablolarla dağılmasının engellenmesi ise daha temiz, hastalık yaymayan toplama alanları anlamına gelmektedir. Balya pres tekniğinin diğer bir getirisi de balyalanmış katı atıkların daha kolay bir şekilde işlenebilmesi, yeniden şekillenme için makinalara koyulurken, dağınık şekilde ortada duran atıklara göre hem zamandan hem de maddi yönden tasarruflu olmasıdır.