Balya Presi

Balya Presi

Balya Presi

Balya Presi;Her yıl büyüyen geri dönüşüm endüstrisi, dünya kaynaklarının sınırlı olduğu insanlık tarafından anlaşıldıkça daha da hızlı bir şekilde büyüyecek. Bu büyüme ise kendisiyle birlikte sektöre yeni problemler getirecektir. Büyüme problemlerinin başında ise geri dönüşüm çöplerimiz için ayırabildiğimiz alanlarımızın yetersizliği gelmekte. İnsanlığın bu soruna karşı çözümü ise bize her yıl milyonlarca m2 alan sağlayan balya pres makinaları. İşte o makinaların faydaları. 

Balya pres makinalarının faydaları 

Her türlü atığı otomatik pres sistemiyle sımsıkı, kompakt bir küp haline gelene kadar presleyen bu balya pres makinaları, geri dönüşüm endüstrisinin en önemli etkenlerinden biri. Geri dönüşüm için toplanan çöp atıkların en efektif şekilde saklanmasını, kullanılmasını sağlayan balya pres makinalarının endüstriye sağladığı yararlardan bazıları ise şunlar: Daha güvenli çöp toplama alanları, daha hijyenik çöp toplama alanları, çöp toplama alanlarını küçültmek veya efektifleştirmek yoluyla işletmelere çöp alanlarından tasarruf yaptırmak, nakliyeyi efektifleştirerek nakliye masrafından tasarruf yapmak. 

Balya presi makinalar hemen hemen her türlü çöpsel atığın preslenmesi için uygun ve güvenlidir. O maddeler arasından başlıcaları ise plastik, elyaf, pamuk, kağıt, çuval, yün, telef gibi sektörün en çok işlenilen malzemeleridir. 

 Pres sektöründe balya pres makinaları genel olarak yatay balya pres makinaları ve dikey balya pres makinaları olarak iki gruba ayrılır. Bu gruplar ise kendi içlerinde makinaların ton üstünden ölçülen pres baskı güçlerine veya tek seferde presleyip balya haline getirebildikleri katı atık kilogramına göre ayrılırlar. Gerek bazı ürünler ve çöplerin ihracatında paketleme şartı aranması gerekse geri dönüşüm alanlarının daha kolay işleme ve daha kolay istifleme için preslenmiş geri dönüşüm ürünlerini tercih edip, daha yüksek para ödemeleri sebebiyle balya pres sistemleri gittikçe yaygınlaşan bir makine haline gelmektedir.  

İşletmelerin her ay işledikleri geri dönüşüm malzemesi miktarına göre seçtikleri yatay veya dikey balya pres makinaları fazla bakım ve masraf istememeleriyle de işletmelere kar sağlıyor. Satış alımdan sonraki tek masrafı balyaları bağlamak için kullanılan plastik bağ veya çelik kablo olan balya pres makinaları büyük işletmelerin kar marjlarını arttırmak için kullandığı vazgeçilmez sistemlerden.