Kağıt Balya Pres Makinaları

Kağıt Balya Pres Makinaları; genellikle büyük ölçekli fabrikalarda kullanılır. Kâğıt fabrikalarında üretim yapılırken birçok kâğıt atık olarak ayrıştırılmaktadır.

Kağıt Balya Pres Makinaları

Kağıt Balya Pres Makinaları; genellikle büyük ölçekli fabrikalarda kullanılır. Kâğıt fabrikalarında üretim yapılırken birçok kâğıt atık olarak ayrıştırılmaktadır. Bu ayrıştırılan kâğıtlar doğaya katkı sağlamak amacıyla geri dönüştürülür. Firmalar geri dönüşümü sağlamak için de bazı makineler kullanmak durumundadır. İşte bu makinelerden biri balya pres makineleridir.

Balya Pres Makinesi Özellikleri

Kağıt fabrikasında kullanılmak istenen balya pres makinelerinin ağırlığı çok önemlidir. Kâğıt fabrikalarına uygun boyutta balya üretmelidir. Bu kâğıtların ağırlığı ortalama 400 kg ile 500 kg arasında değişmektedir. Büyük ölçekli fabrikalar için yüksek kapasiteli balya pres makineleri kullanılır.

Ayrıca bu makinelerin sabitleyicileri olmalıdır. Ağırlığı fazla olduğundan herhangi bir düşme durumunda iş kazasına sebep olabilir. Bu nedenle sabitleyici çengeller kullanılmalıdır.

Balya pres makinelerinin güç voltajı da önemli bir etkendir. Ne çok yüksek ne de çok az olmalıdır. Ayarlanan voltajdan farklı güç uygulanmamalıdır. Balyanın preslendikten sonra makineden kolay çıkarılması için de otomatik balya çıkartıcı kullanılmalıdır. Ayrıca atıklar presleme makinesindeki sıkıştırıcıya kolay yüklenmelidir. Bu da yükleme açıklığının boyutuna bağlıdır. Yükleme açıklığı ne kadar büyük ve geniş olursa sıkıştırıcı yüklemesi o kadar kolay ve rahat olur. Sıkıştırıcı yüklemesi o kadar kolay ve rahat olur.

Silindir etkeni de balya pres makinesi için önemli bir etkendir. Makinede birden çok silindir olursa materyal sıkıştırma başarılı şekilde olabilir. Ayrıca silindirlerin fazlalığı vakit açısından da makineye zaman kazandırır. Bir silindir sıkıştırma işlemi yaparken başka bir silindir yükleme yapabilir. Silindirin başlığı yönlendirmeli olursa makine kendi içinde kolayca hareket eder. Yüksek kapasiteli balya pres makinelerinde birden fazla silindir kullanımı birçok adette adet silindire kadar olabilir.

Balya pres makineleri kullanılacak mekanın ya da fabrikanın büyüklüğüne göre boyut açısından değişiklik gösterir. Makine tercih edecek kişiler makinenin boyutuna mutlaka dikkat ederek seçim yapmalıdır. Ayrıca ihtiyaç durumuna göre teknik özelliklere bakılmalıdır. Teknik özelliklerin yer aldığı makine kataloğu özellikler hakkında bilgi verir. Balya pres makinesi seçerken bir uzmandan yardım alınmalıdır. Ayrıca makinenin alınacağı firma da iyice araştırılarak satın alma yapılmalıdır.