Geri Dönüşümde Balya Pres Makinalarının Önemi

Geri dönüşümde balya pres makinalarının önemi

Geri Dönüşümde Balya Pres Makinalarının Önemi

Geri Dönüşümde Balya Pres Makinalarının Önemi;Katı atıklar ile ilgilenenler içi .balya preslemek bir zorunluluk haline gelmiştir. Balya pres makine sistemlerinin getirdiği onlarca yenilik, bu sistemi geri dönüşüm sektörünün en önemli adımlarından biri haline getirmiştir. .Gelişen ve büyüyen atık sektörünün en ciddi sorunlarından biri, atık .toplama ve işleme alanlarının büyüklükleridir. İnsanların hijyensiz ve kokulu olduğunu düşündüğü bu geri dönüşüm alanları, bahsedilen sebeplerle her geçen gün artan atık miktarına rağmen kendilerine yeterli alan bulamamaktadır. Balya pres sistemleri ise endüstriye getirdikleri balyalama sistemi ile bu sorunu çözmüşlerdir. 

Endüstride balyalama Nedir? 

Balya pres makinaları hidrolikleri sayesinde. içlerine konulan herhangi bir maddeyi basınç ile daha az yer kaplayan, yoğunluğu yüksek küplere çevirirler. Bu yoğunluğu yüksek küpler ise taşınma ve işlenme kısmında parçalanmamaları, kolaylık sağlamaları için atığın cinsine göre plastik veya çelik halatlar ile tekrar bağlanır. Geri dönüşüm endüstrisinde katı atık balyalama bu anlama gelir.  

Balya pres makinaları ise yatay balya pres makinası ve dikey balya pres makinası olarak ikiye ayrılır. İkiye ayrılan makine türleri ise. hidroliğin gücü sayesinde uygulanan basınç ve tek seferde kaç kilo atığın balyalanabildiğine göre farklı farklı modellere ayrılır. Bir balya pres makinesinin basınç gücü birkaç ton basınçtan yüzlerce ton basınca kadar çıkabilir. Katı atık kapasiteleri ise birkaç yüz kilogramdan başlayıp 1 tonu geçebilir.  

Pres sistemlerine kullanabileceğiniz atık türleri ise endüstride kullanılan hemen hemen bütün atık türlerini kapsar. Kaliteli hidrolikler ile balya pres makinaları elyaf, yün, pamuk, telef, kağıt, karton, plastik, çuval gibi çoğunlukla işlenen bütün atık türlerini kapsar. Balyalanan atıklar fabrikaların atık bölümlerinden geri dönüşüm alanlarına, daha kolay .istiflenen, hacim dostu şekilleriyle daha az araç ile daha uygun fiyatlara, daha hızlı götürülebilir. Preslenmiş atıklar, daha hijyenik ve işlenilmeleri daha kolay olduğu. için preslenmemiş atıklara göre daha yüksek bir fiyattan geri dönüşüm tesisleri tarafından satın alınır. Tesisler küp şeklinde preslenmiş katı atıkları, şekillerinin getirdiği kolaylıklar sayesinde işlenecekleri vakte kadar depolarında preslenmemiş atıklara göre çok daha kolay bir şekilde bekletebilir.