Balya Pres Makinası

Balya Pres Makinası

Balya Pres Makinası

Balya Pres Makinası ;Geri dönüşüm sektörünün en kullanışlı makinaları olan balya pres makinaları iki gruba ayrılır. Dikey pres makinaları ve Yatay pres makinaları. Fabrikalar aylık katı atık işleme hacimlerinin büyüklüğüne göre ya dikey ya da yatay balya pres makinaları seçerler. Balya pres makinaları ikiye ayrıldıkları bu gruplar içerisinde ise bir kez daha kapasitelerine ve güçlerine göre farklı modellere ayrılırlar. Baskı güçleri kullanılan hidroliğe göre birkaç tondan yüzlerce tona kadar çıkabilir. Kapasiteleri ise oluşturulması istenilen balya büyüklüğüne göre yüzlerce kilodan tonlara kadar çıkabilir. Peki balya pres makinaları hangi tür katı atıklar için kullanılır?

Balya pres makinaları hangi tür katı atıklar için kullanılır? 

Balya pres makinalarında ki koç adı verilen ünite hidrolikler tarafından itilerek sizin veya otomatik bandın içine koyduğu atığı ittirip, ezerek küp şeklinde bir balyaya dönüştürür. Pres makinaları atığınız sıvı olmadığı takdirde hemen hemen her tür atık için kullanılabilir. Bu atıklarınız standart karton kutu, kağıt, matbaa atığı, plastik şişeler, plastik ürünler gibileri atıklar olabilecekleri gibi elyaf, pamuk, çuval, yün, telef gibi her türlü katı atık olabilir. Küp şekline gelen bu atıklar preslenen malzemenin çeşidine göre ya plastik bağlama ile ya da çelik halatlarla şeklini kaybetmemesi için bağlanır. Bu bağlamadan sonra balya presler her işlem için hazırdır. 

Balya Pres Makinası ;Balya preslerin bu hale getirilmesinin sebebi ise geri dönüşüm sektörünün daha da verimlileştirilmesi içindir.  Yüzlerce ton baskı ile normalden çok daha küçük bir hale getirilen atıklar, geri dönüşüm alanlarının en büyük sorununa çare olurlar. Bu sorun ise geri dönüşüm alanlarına gelen yüzlerce, binlerce ton atığın istifi ve yer bulunmasıdır. Sağlam bir küp şekline gelen atıklar istenilen her yerde çok daha kolay bir şekilde istenerek, üst üste dizilebilirlikleri sayesinde çok daha az bir yer kaplarlar. Bu durum hem ürünlerin taşınmasında hem de geri dönüşüm alanlarının depolarında büyük tasarruflara sebebiyet verir. Bu sebepler yüzünden geri dönüşüm alanları artık küp şeklinde preslenmiş atıklara normal atıklardan daha çok para ödemeye başlamış bulunmaktalar.