Tekstil Balya Pres Makinaları Ve Çalışma Prensipleri

Tekstil Balya Pres Makinaları Ve Çalışma Prensipleri

Tekstil Balya Pres Makinaları Ve Çalışma Prensipleri

Tekstil balya pres makinaları ve çalışma prensipleri birçok kişinin merak ettiği konuların başında yer almaktadır.

Balya pres makinaları atık maddelerin geri dönüşüme katılabilmesi için gerekli olan ilk adım olarak karşımıza çıkmaktadır. Balya pres makinalarında atık maddelerin kağıt, cam ve plastik olmak üzere üç farklı şekilde ayrıştırıldığı görülmektedir. Ayrıştırılmış olan bu ürünler ister boyutlarına göre ayrıştırılabilir istenirse de direkt olarak presleme işlemine gidilebilir.

Balya pres makinalarında kullanılan en temel işlem presleme işlemidir. Bu işlemin yapılmasında kullanılan farklı çalışma prensipleri bulunmaktadır. Bu çalışma prensiplerinin en çok tercih edileni hidrolik sistemlerdir. Hidrolik sistemler suyun dirençli olan kuvvetini kullanarak enerji kullanmaktadır. Bu nedenle hem daha ekonomik hem de daha kolay bir çalışma sistemi oluşturmuş olmaktadır.

Balya pres makinalarında kullanılan bir diğer çalışma prensibi ise eksantrik çalışma sistemleridir. Bu eksantrik balya pres makinalarının her birinde yalnıza elektrik enerjisi kullanılmaktadır. Bu enerjilerin yoğun olarak kullanılması dezavantaj olarak görülse de işlevsellik açısından bakıldığında bu makinaların oldukça verimli çalıştıkları görülmektedir.

Balya Pres Makinalarının Teknik Özellikleri

Tekstil balya pres makinaları ve çalışma prensipleri içerisinde sorulan sorulardan bir tanesi de bu ürünlerin teknik özellikleridir. Tercih etme öncesinde dikkat edilen en önemli unsurlardan birisi olan teknik özellikleri içerisinde kapasitesi ve basınç kuvveti hakkında değerler verilmektedir.

Balya pres makinalarının en çok tercih edilen modellerinin 50 ve 100 ton aralığında basınç yapıyor olduğu görülmektedir. Bu basınç presleme işleminin daha verimli ve daha kaliteli bir şekilde tamamlanması açısından oldukça önemlidir. Bu basınçların değerlendirilmesi ve uygunluğunda ise bazı hususlar bulunuyor. Basınç kuvveti her zaman için preslenecek olan atık maddeye uygun seçilmelidir. Sert olan maddelerin presleme işleminde daha çok yoğun basınçlar tercih edilirken daha yumuşak olan atık maddelerin preslenmesi için hafif basınçlar tercih edilebilir.

Balya pres makinalarının bir diğer özelliği ise kapasitesidir. 100 kg ağılıktan başlayıp 250 kg ağırlığına varan kadar olan kapasite özelliği ile tek seferde büyük boyutlarda atık maddelerin preslenmesini sağlamaktadır.