Sıfır Atıksız Bir Dünya

Sıfır Atıktan Kazanca Giden Yol

Sıfır Atıksız Bir Dünya

Gelişen teknoloji ve hızla artan nüfus evimiz dediğimiz dünyamızın kaynaklarının büyük bir hızla azalmasına yol açmaktadır. Tüketim çılgınlığı 21. Yüz yıl dünyasını adeta kolları arasına sarmıştır. Bu çılgınlığın sonucu olarak oluşan atıklar ise doğayı kirletmekte ve geleceğimizi tehdit etmektedirler. Hepimizin dileği geleceğe daha güzel ve yaşanabilir bir dünya bırakmakla birlikte bu amaca uygun hareketler yapmaktan hep uzak davranışlar sergilenir. Oysa sıfır atık amacına ulaşmak her yerde her alanda mümkün hale gelmiştir. İsrafın önlenerek atıkların yeniden ekonomiye kazandırılması için her yerde kampanyalar düzenlenmektedir. Bu kampanyaların temel hedefi atıkların kaynağında ayrıştırılarak toplanması ve geri dönüşüm işletmelerinde dev makineler yardımıyla yeniden kullanılabilir ham maddelere dönüştürülmesinin sağlanmasıdır. Oysa evlerimizde dahi bu dönüşümü sağlamak mümkün hale gelmiştir ve pek çoğumuzun bu oluşumlardan haberi bile yoktur.

Her Yerde Dönüşüm

Sıfır atık için dönüşüm her yerde mümkündür. Geri dönüşüm denince akla dev makineler gelmektedir. Böyle makineler büyük fabrikalarda ve işletmelerde kullanılmaktadır. Atıkları cam, plastik, elektronik gibi gruplara göre temizler, kurutur, parçalar ve ham maddeye dönüştürerek yeniden ekonomiye kazandırırlar. Kaynakların daha verimli kullanılması ve geleceğe taşınabilmesi için bu yapılması gerekli bir şarttır. Aynı zamanda mevcut işletmelerin atıklarını yeniden kullanabilmesine, maliyetlerinin azalmasına ve doğal olarak gelirlerinin artmasına faydaları dokunmaktadır.

Ancak geri dönüşüm işlemlerinin bir kısmı zaman ve iş gücü maliyetini beraberinde getirmekte, bu durum ise işletmeler tarafından pek tasnif görmemektedir. Örneğin kompost işlemi doğal yollardan yapılması durumunda uzun ve zahmetli bir işlemdir, işletmelere ek maliyetler getirmektedir. Mühendisler tarafından üretilerek piyasaya sunulan kompost makineler hem işletmelerin sorunlarına çözüm getirmekte hem de doğaya yararlı olarak kaynakların kullanım verimliliğini arttırmaktadır. En başta kompost işlemi kısa sürede otomatik olarak yapılarak iş gücü ve zamandan tasarruf sağlanmaktadır. Günlük kullanıma uygun olduklarından atıkların birikmesi ve depolama sorunları ortadan kalkmaktadır. Üstelik ortaya çıkan gübre piyasada satışı olan içerik açısından zengin bir üründür ve gelir kapısı yaratır.

Sıfır atık için üretilen kompost makineler farklı boyut ve kapasiteleriyle evler dahil her yerde kullanıma uygundur. Ortaya çıkan ürünün organikligi tartışıla dursun farklı boyut ve kapasiteleriyle işletmelerin en büyük yardımcıları haline gelmişlerdir.