Kompost Makinelerinin İnsan Hayatına Önemi

Kompost Makinelerinin İnsan Hayatına Önemi

Kompost Makinelerinin İnsan Hayatına Önemi

Kompost Makinelerinin İnsan Hayatına Önemi; Son yıllarda çevre bilincinin insanlar arasında yayılması ve giderek artan gelecek için çevre sağlığı endişeleri sebebiyle insanlar sıfır atık projelerine yönelmiş bulunmaktadırlar. Bir çok kişi evlerinde atıkları ayrıştırmakta ve bu ayrıştırmalara göre bertaraf etmektedir. Bu akımın öncülerinden olan ve bu akıma gönül vermiş kişiler ise rekor seviyede çöp çıkarmaktadırlar. Örneğin bir sıfır tık neferi üç yıl içerisinde sadece yarım litrelik bir kavanoza sığacak kadar çöp çıkartmıştır. Bu örnek ve daha niceleri hayatlarından geri dönüştürülemeyen çöpleri hızla çıkarmaktadırlar. Sıfır atık projelerinin bu kadar başarılı olmasında ise şüphesiz ki kompost makineleri önemi büyük olmaktadır. Bu makineler sayesinde insanların bulundukları koşul fark etmeksizin geri dönüşüm yapabilmektedir. Bu makinelerde geri dönüştürülebilen maddeler ise organik maddeler başlığı altında geçmektedir. Organik maddeler ise şu şekilde sıralanabilir.

 • Odun Talaşı
 • Ağaç kabukları, dalları ve yaprakları,
 • Kağıt (ancak bu kağıtlar içerisinde ağır metal kullanılan mürekkeplerin olmaması gerekmektedir.)
 • Yapraklar, çiçekler, otlar vb.
 • Atık su çamuru,
 • Küçük Hayvanlar
 • Balık Atıkları
 • Küçük ve büyük baş hayvanların gübreleri,
 • Kemikler,
 • İnsan Atığı,
 • Her türlü gıda atıkları

Kompost Makinelerinin Kullanım Avantajları

Kompost makineleri kullanımlarının artması elbette bir rastlantı olmamaktadır. Her kullanım alanına uygun ölçülerde makinelerin bulunması ve bu makinelerin insanlara ve çevreye sağladığı avantajlar popülaritelerini açıklamaktadır. Bu makinelerin sağladığı avantajlar ise şu şekilde sıralanabilir:

 1. Doğal ortamda gerçekleşen kompost işlemi 3 ile 6 aylık zamanlarda sonuç vermektedir. Ancak bu makineler ile gerçekleşen işlemler sadece 24 saatte sonuçlanmaktadır.
 2. Atıkların içerisinde bulunan zararlı otların tohumları, patojenler, lavralar ve mikroplar bu makineler sayesinde yok edilmektedir. Böylece kompostun kullanılacağı toprakta istenmeyen bitkilerin ve böceklerin oluşmasını engellemektedir.
 3. Bu makinelerin belkide en büyük önemi israfı önlemeleri ve çevreyi korumalarıdır.
 4. Bu makinelerden alınan çıktının kalitesi oldukça yüksek olmaktadır.
 5. Makinelerin diğer bir avantajı ise ülke ekonomisine katkı sağlamasıdır.
 6. Kompostu kullananlar açısından bir diğer faydası ise temiz ve hijyenik bir ortamda kompost sürecinin gerçekleşmesidir.
 7. Kompost makineleri bir diğer avantajı ise otomatik sistemlere sahip oldukları için el değmeden üretilebilmeleridir.

Elbette ki bu makinelerinin insan sağlığına, doğaya ve ülke ekonomisine daha bir çok katkısı bulunmaktadır.