Sıfır Atık Evden Başlar

Sıfır Atık Evden Başlar

Sıfır atık denince ilk akla gelen büyük işletmelerin ve fabrikaların meydana getirdikleridir. Oysa atık evlerde başlamakta ve yayılmaktadır. Sıfır Atık Projesi ile israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşumunun engellenmesi veya oluşum zamanı kaynağında ayrıştırıp toplanarak geri dönüşüm sağlanması ve tekrar ekonomiye kazandırılması hedeflenmiştir. Bu hedefe ulaşabilmek için yönetmeliklerle işletmelerin geri dönüşüm platformları kurmaları ya da geri dönüşüm şirketleriyle antlaşmaları ve atıklarını tekrar ekonomiye kazandırmaları zorunlu hale getirilmiştir. Aynı zamanda belediyeler, hastaneler, alış veriş merkezleri gibi kurumlarca geri dönüşüm kutuları oluşturulması böylece hedefin halka yayılması amaçlanmıştır.
Dev geri dönüşüm makineleri belki evimize girmeyebilir ve bizler bu konuda uzmanlaşamayabiliriz. Ancak her gün oluşturduğumuz ve çöpe atarak doğayı kirlettiğimiz yemek artıklarını gübreye dönüştürerek yeniden kazanmamız mümkün hale geldi. Kompost makineler olarak nitelendirilen makineler sayesinde yemek öncesi ve yemek sonrası artıklarımız içerik açısından zengin gübreye dönüşerek gerek kendi kullanımımıza gerekse satarak gelir elde etmemize olanak sağlıyorlar.

Nedir Bu Kompost Makineler?

Kompost, biyokimyasal olarak ayrışabilir çeşitli organik maddelerin organizmalar tarafından stabilize olmuş ürünleridir. Gözle görülmeyen mikro organizmaların oksijeni kullanarak çöp içindeki organik maddeleri ayrıştırmasına ise kompostlaştırma denilmektedir. Bu işlem manuel olarak 20-30 gün civarında düzenli kullanımla sağlanabilmektedir. Kompost makineleri bu süreyi 1-2 gün seviyesine kısaltarak, otomatik olarak çalışarak işlemi kolaylaştırmaktadır.
Genel olarak büyük işletmeler ve restoranlar için tasarlanan makine Sıfır Atık Projesi kapsamında farklı boyutları ve kapasiteleri ile her yere girmeyi başardı. Günlük 1 Kg kapasiteden 50 Ton kapasiteye kadar kompost makineler mevcuttur. Bu sayede her işletme için kullanılabilir hale gelmiştir.

Klasik yöntemlerle yapılan kompost işlemine göre doğal ve organik olduğu düşünülmemektedir. Zaman açısından kısa bir sürede mayalanma işlemini gerçekleştirmesi doğal olmayan yöntemleri akla taşımaktadır. Sıfır Atık Projesi kapsamında makineler incelendiğinde atıkları kısa zamanda ve zahmetsiz bir şekilde gübreye dönüştürmeleri, doğaya olduğu kadar kullanan işletmeye veya eve faydalar getirmeleri nedeniyle içerik açısından doğal bakteriler kullanılması sağlanmıştır. Mikroorganizmaları harekete geçiren ve hızı sağlayan sadece sıcaklık ayarlamaları ve karıştırma işlemi olarak görünmektedir.
Sıfır atık evde başlar. Yemek öncesi ve sonrası atıklarınızın gübreye dönüştürülmesi ve size ek kazanç kapısı sağlaması, doğayı korumak gibi bir amaca hizmet etmesi kompost makineleri gözde olmaya davet etmektedir.