Kompost Gübre Makinası Belediye Katı Atık Tesisleri 5000

Kompost Gübre Makinası Belediye Katı Atık Tesisleri 5000

ORGANİK KOMPOST NEDİR?

Kompost Makinası Belediye Çöp Katı Atık Tesisleri Ful Otomatik Pre 5000;Kompost, biyolojik ve kimyasal şekilde toprağı fiziksel olarak geliştiren organik katkı maddesine denir.
Toprağın havalanmasını sağlar ve sıkışmasını engeller.
Nem kapasitesini yükseltir ve bitkilerin zarar görmemesine yardımcı olur.
Drenaj ve havalandırmaya yardımcı olur.
Kök oluşmasını sağlıklı gelişmesine yardımcı olur. Toprağın su tutmasını sağlar.
Eser elementlere göre daha zengindir ve kompost ihtiyaçları kimyasal gübreler ile karşılanamaz.

ORGANİK KOMPOSTU NEDEN KİMYASAL GÜBREYE TERCİH ETMELİYİZ?

Kimyasal gübreler, uzun vadede toprağa zarar verirler, kısa vadede sonuç almak için kullanılmıştır.
Kimyasal gübreler, yeraltı sularını etkiler ve kontamine eder, insanların sağlığına zararlıdır.
Kimyasal gübreler, toprağın gevrekliğini düşürür ve sert bir katman oluşturarak yağmur sularının toprağa sızmasını engeller.
Kimyasal gübreler, toprak içerisinde yaşayan mikroorganizmaları engeller. Bu mikroorganizmalar, ekilen bitkilerde hastalık oluşmasını engellemek için önemlidir.
Kimyasal gübreler, yeraltı sularına karışırlar, bu sebeple bitki gerçek bir fayda sağlayamaz. Yüksek çözünürlüğü nedeniyle toprakta olumsuz etkileri vardır.
Kimyasal gübreler, toprak içerisinde bulunan solucanların oluşmasını engeller. Toprakta havalanma özelliğini engeller. Bu sebeple solucanlar doğal gübre oluşturamazlar.
Kimyasal gübreler, ürettiği aşırı nitrojen ile bitkilerde hastalık oluşumuna sebep olur.
Kimyasal gübreler, sebze ve meyvelerde lezzet kaybına sebep olur, besin değerlerini düşürür.

Kompost Makinelerinin Çalışma Şekli

Kompost makineleri, tüm atıkların (evsel, sınai atıklar) geri dönüşümünü sağlayarak çok kısa bir süre içerisinde organik gübre haline getirebilmektedir. Bu atıklar; kemikli etler, balık artıkları, kullanılmış bebek bezleri, talaşlar, çimler hatta evcil hayvan dışkıları dahi olabilir. Kompost makinesinde işlem tamamlandıktan sonra ortaya çıkan organik gübre bahçenizdeki ya da evinizdeki bitkileri çok çabuk bir şekilde besleyecek ve verimli hale getirecektir. Kompost makineleri genellikle tam otomatik şeklinde çalışır yani daha doğrusu tam otomatik makineler tercih edilir. Bazı makineler kullanılmadan önce hazne içerisinde bakteriler eklenir. Bu şekilde gübre daha verimli hale gelecektir. Kompost işlemi başlatıldığında genellikle ilk 2-3 saat zararlı bakteriler öldürülür. Daha sonra ise kısmen daha düşük bir sıcaklıkta kompost işlemi gerçekleştirilir. Son aşamalarda ise yani kompost işlemi tamamlanmadan 2-3 saat öncesinde, kısmen daha yüksek bir sıcaklıkta kuru bir gübre elde edilir. Tüm aşamalar sterilize bir şekilde gerçekleştirilir.

Ürün teknik bilgisi yakında gelecektir.