Geri Dönüşümde Yıkama Ayrıştırma Sistemlerinin Önemi

Geri Dönüşümde Yıkama Ayrıştırma Sistemlerinin Önemi

Geri Dönüşümde Yıkama Ayrıştırma Sistemlerinin Önemi

Geri Dönüşümde Yıkama Ayrıştırma Sistemlerinin Önemi;Geri dönüşümde asla atlanmaması gereken bir adım var ise o da geri dönüşüme giren atığın temizlenmesidir. Bütün geri dönüşüm sektörünün amacının atıkları kullanıma geri kazandırmak olduğu göze alınırsa, halkın sağlığının korunması için en önemli adımlardan .birinin atıkların yıkanması olduğu açıktır. Geri dönüşüm sektörünün her sene katlanarak büyümesi ve her şeyin otomasyona başlaması ile yıkama ve ayrıştırma sistemleri de sektör içinde son yıllarda gelişerek büyümektedir. Sistemin hijyen ayağı olan bu yıkama ve ayrıştırma makinalarının ise çalışması ve kullanılması öneminin aksine bir o kadar basittir. 

Yıkama Ayrıştırma Sistemlerinin Çalışması 

Geri dönüşüm hattına giren başlıca plastik olmak üzere atıkların kirleticilerden temizlenmesi için kullanılan makinalara yıkama ayrıştırma makinaları denmektedir. Bu makinaları seçer iken dikkat etmeniz gereken spesifikler, çalışacağınız plastik türü ve yıkama ayrıştırma sistemlerinin geri dönüştürmek istediğiniz plastiğe uygun çalışıp çalışmadığıdır. Bir yıkama ayrıştırma sisteminin. ise en önemli ögesi yıkama kazanlarıdır. Yıkama kazanları adından anlayacağınız üzere atıkların su ile buluşup, kirlerinden arındıkları bölümdür. Yıkama kazanlarının ise geri dönüşüm için kullandığı en önemli parçası bir mühendislik harikası olan helezon parçalarıdır. Bu helezonlar yıkama ayrıştırma sistemi içerisinde hem temizlik hem malzeme sevki görevlerinde iş yapar. 

Sistemlerimizde plastiklerden kirleri ayırmak için rotor üstünde bulunan kanatlar kullanılır. Yüksek bir devir sayısında dönen rotorların. ittirme etkisi ile plastikler belirlenen bölmelere çarptırılarak kir parçalarından temizlenir. Bu belirlenen bölmeler ise delikli saç tamburalardır. Saç tamburaların delikli olarak üretilmesinin sebebi ise tahmin edebileceğiniz üzere kir ve suyun kolayca saçın içinden geçip gitmesi sağlanarak ortamın hijyenini korumaktır.

Yıkama ayrıştırma sistemlerinde .kurulan otomatik bantlarda yıkama işlemlerinin hijyen seviyesini arttırmak için kullanılan başka bir teknik ise birden çok noktadan su verilmesidir. Bu sistemlerde genel olarak yıkama kazanlarında 6 bölgeden verilen birbirinden farklı debide. ki su kanalları bulunmaktadır. Bütün bu anlattıklarımızın önemine gelecek olur isek, bir plastik atığın ham maddeye dönüştürülmeden önce ne kadar iyi şekilde kir ve pislikten ayırılırsa o kadar yüksek seviyede bir plastiğe dönüştüğünü söylemeliyiz.