Kompost Mucizesi

İçerisinde bulunduğumuz tüketim çağı gittikçe artan çevre sorunlarına neden olmaktadır. Bu sorunların önüne geçilmesini sağlayan tek çözüm ise geri dönüşüm olmaktadır. Cam, metal yada plastik gibi atıkların geri dönüştürülmesi için büyük geri dönüşüm tesislerine ihtiyaç duyarken organik atıklar insanların evlerinde dahi yapabilecekleri bir geri dönüşüm materyali olmaktadır.
Kompost yapmak için gerekli olan şeyler ise oldukça basittir. Organik atıklar ve çukur kazılacak bir toprak parçası atıkların doğaya yararlı maddelere dönüştürmek için yeterli olmaktadır. Atıkların %90’nını oluşturan organik atıklar için kompost yöntemi oldukça kolay olmaktadır. Ancak burada iki sorun bulunmaktadır. Bunlardan ilk kompost süresinin üç ay ile altı ay arasında değişen sürelerde kullanılabilecek gübre haline gelebilmeleridir. Her şeyin çok hızlı ilerlediğ bir dünyada bu süreler oldukça uzun süreler olmaktadır. Diğer bir sorun ise şehir hayatında bu çukurları oluşturmak için uygun olmamaktadır. Ayrıca büyük işletmelerin ve tesislerinin organik atıklarını komposta çevirmek için çok büyük çukurlara ihtiyaç olunmasıdır.

Kompost Makinelerinin KUllanıcılara Sağladığı Faydalar

Neyse ki gelişen teknolojiler sayesinde bu iki sorunun da çözümü üretilmiştir. Bu çözümün adı ise kompost makineleri olmaktadır. Bu makineler sayesinde organik atıklarının geri dönüştürülmesi için çukur kazmaya gerek kalmamaktadır. Bu makinelerin içerisinde organik atıklar kolaylıkla kompostta çevrilebilmektedirler. Toprak ve çukur sorununa kökten bir çözüm sağlayan kompost makineleri aynı zamanda 24 saat gibi kısa süreler ile kompost oluşumunu tamamlamaktadır. Ayrıca bu makineler ile organik atıkların %81’i komposta çevrilebiliyor. Bu oran klasik yöntem ile yapılan komposta göre çok daha yüksek olmaktadır.
Kompost makinelerinin kulllanıcılarına sunduğu diğer faydalarının arasında işletmeler ve büyük tesisler bulunmaktadır. Restaurant işletmeleri yada yemekhaneleri bulunan işletmelerin organik atıklarını geri kazanmak için ihtiyaçlarına uygun olan kapasitelerde kompost makinelerini kullanabilirler. Ayrıca büyük tesislerin organik atıklarını geri dönüşüme kazandırabilmek için de bu tesislere uygun kapasitelerde kompost makineleri bulunmaktadır. Bu makineleri kullanan işletmeler ve tesisler hem çevrenin korunmasına katkıda bulunuyorlar hem de çöp bertaraf maliyetlerinden kurtulabiliyorlar.
Hem çevre hem de kullanıcıları için yararlı olan bu makinelerin kullanılması yarınlarımızın kurtarılabilmesi için önemli olmaktadır.