Kompost Makinesinin Özellikleri

Kompost, hemen her çeşit organik atığın bir araya getirerek çürütülmesi sonucunda elde edilen gübre demektir. Bu işlem için gerekli olan ise organik atıklar- bu atıkların içerisinde her türlü yiyecek atığı, dallar, yapraklar vb. bulunur- sıcaklık, nem ve doğal olarak bakterilerdir. Sıcaklık ve nem yararlı bakterilerin organik atıkları parçalaması için gerekli olan özelliklerdir.
Kompost işlemi sonucunda elde edilen gübre ise bitki ve çiçek yetiştirmede ve tarımda kullanılmaktadır. Doğal yollar ile elde edilen bu gübre toprağın yapısını zenginleştirmektedir. Toprağın hava almasını ve daha rahat işlenmesini sağlayan bu gübre aynı zamanda bitkilerin verimliliklerini de arttırmaktadır.
Hem geri dönüştürülebilen organik atıkların değerlendirilmesini hem de toprak için bilinen en iyi organik gübre olması kompostun önemini günümüzde daha da arttırmaktadır. Kompost yapmak için 2 yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki toprağa kazılan bir çukur ile doğal yollarla yapılmaktadır. Ancak bu herkes için uygun olmamaktadır. Özellikle büyük oranda organik atık çıkaran fabrikalar yada restaurantlar için kullanılması söz konusu bile olmamaktadır. Diğer yöntem için ise Kompost Makineleri kullanılmaktadır. Bu makineler hem ev kullanımları için hem de endüstriyel kullanımlar için uygun olmaktadır. Bırakın endüstriyel kullanımı artık her evde bulunması çevre bilinci ve sağlığı açısından önem taşıyan bu makinelerinin özellikleri ise şunlar olmaktadır.

Kompost Makinelerinin Özellikleri

Öncelikle Kompost Makineleri çevreyi korumak için kullanılan en önemli araçlardan birisi olmaktadır. Üstelik bu makineler kompost işlemlerini el değmeden tam otomatik bir biçimde gerçekleştirebilirler. Kullanımlarının son derece rahat olan bu makineleri kullanmak için ise çok büyük alanlara gerek olmamaktadır. Ev için tasarlanmış olan makineler evinizdeki çöp kovalarınızdan daha fazla yere ihtiyacı yoktur.
Bu makinelerin içerisinde biriktirdiğiniz atığın türüne göre menülerinden seçim yaparak işlemi kısa sürede ve kolayca başlatabilirsiniz.
Bu makinelerin bir diğer özelliği ise 24 saat içerisinde, içerisine attığınız organik atıkları sterilize eder, kompost eder ve en nihayetinde kuru gübre çıktısı olarak size teslim eder.
Makine içerisinde oluşan buhar ise soğutma sisteminden geçirilerek su haline getirilip atılır.
Kompost Makineleri son özelliği ise elde edilen gübrenin %81 oranında organik olmasıdır.