Geri Dönüşüm Ve Kırım Makineleri İşlem Ayarlamaları

Geri Dönüşüm Ve Kırım Makineleri İşlem Ayarlamaları

Kırım makineleri

Geri Dönüşüm Ve Kırım Makineleri İşlem Ayarlamaları;Kırım işlemi, matbaada baskısı tamamlanmış kağıt tabakalarının kitap, dergi, zarf, broşür, dosya vs. haline getirilmesi için katlanması işlemidir. Kağıt kırım işlemleri için elle kırım işlemi ve makinede kırım işlemi yapılabilmektedir. Elle kırım, tirajı yüksek olmayan ürünler için uygun olmakla birlikte, tirajı yüksek ürünler için oldukça yavaş ve zorlayıcı bir işlemdir. Bu aşamada kırım makineleri kullanımı neredeyse şarttır. Makine ile kırım önemli avantajları da beraberinde getirir. Kırım makineleri ile yapılan kırım işlemleri sonucunda, ortaya çıkan ürünlerin belli bir standarda sahip olmaktadır. Çünkü kırım makineleri tüm kağıtları aynı boyutta kırmaktadır. Bu da makine kullanımının en büyük avantajıdır. Dolayısıyla elle kırıma göre çok daha hızlı ve az fire vermiş ürün ortaya çıkmaktadır.

Kırım makineleri işlem ayarlamaları

Bu makinelerin kağıt kırım makinesi operatörleri tarafından kullanılması gerekir. Bu operatörler Kağıt kırım makineleri ile ilgili bilgi sahibi olmalı ve kullanım becerileri yüksek olmalıdır. Operatörlerin görevleri arasında, makinenin bakımını yapmak, kağıt boyutlarını ayarlamak, makinenin çanta ünitesini ve balta ünitesini kırım işlemine göre ayarlamak, makine giriş ünitesine düzenli olarak kağıt beslemesi yapmak, çıkış ünitesine biriken formaları düzenli olarak almak gibi işlemler bulunmaktadır.
Makinede kağıt kırma işlemine başlamadan önce kırma makinelerinde kırım ayarlamaları yapılmalıdır. Bu işlemleri şöyle sıralayabiliriz: Kağıt asansöre konulmuş olmalıdır. Makine bir çanta ve bir balta yapacak şekilde ayarlı olmalıdır. Hava ayarları ve asansör yükseklikleri ayarlanmalıdır. Operatörün iş güvenliği sağlanmalıdır.

Kırım makinesi tipleri

Kağıt kırım makineleri maliyeti yüksek makinelerdir. Düzenli olarak iş yapan işletmeler için büyük bir sorun yaratmazken, küçük matbaalar için oldukça zorlayıcı olabilmektedir. Matbaaların kullandığı kağıt kırım makineleri büyük, sanayi tipi kırım makineleridir. Büyük ebatlardaki kağıt tabakalarını kolaylıkla kırabilen bu makineler, kağıt kırma dışında yapıştırma, perforaj, sayfa kenarı tıraşlama gibi başka özellikler de barındırırlar. Bir de cep tipi de denilen, daha çok bürolarda kullanılan masaüstü kırım makineleri vardır. Bu küçük boyutlu makineler daha çok zarf içine girebilecek boyutta fatura ve mektup gibi şeyler için kullanılırlar.