Balya Presler Ve Kırım Makinaları Çalışma Düzeni

KIRIM MAKİNALARI

Balya Presler Ve Kırım Makinaları Çalışma Düzeni ;Kırım makinalarının işlemleri akıcı bir şekilde yapabilmesi için düzgün bir yerleşim planı yapılması gerekir. İşin yapılması açısından işçilere büyük kolaylık getirecek aynı zamanda güvenli bir iş alanı oluşmasını sağlayacaktır. Bu sayede yanlış yerleşim yapılan makinalar nedeniyle oluşacak kazaların da önüne geçilmiş olunur. Bunun yanında makinalar da epey pahalı olduğundan dikkatli ve düzenli bir ortamda çalışmak makinalara zarar gelmesini de engelleyecektir.

Makina Yerleşimi Nasıl Yapılmalıdır?

Kırım makinaları yerleştirilirken dikkat edilmesi gereken ilk şey iş sırasına göre makinaların konumlandırılmasıdır. Örneğin; dış kapak takma makinasının kırım makinasından önce yer alması iş akışına uygun olmaz. Bunun yanında sıra farklı olduğu için de ekstra iş yükü oluşturulmuş olur. Yine makinaların birbirine olan uzaklıkları da önem teşkil etmektedir. Çok yakın konumlandırılan makinalar işçilerin hareket etmesini zorlaştırır. Ayrıca kırım makinalarının duvarlara da çok yakın olmaması gerekmektedir. Makinaların yakınlarında makina ekipmanları için de yerler ayrılması gerekmektedir. Yerleşim yapılırken ışıklandırma, havalandırma ve ışığın geliş açısına dikkat edilmesi gerekir. Makinalar devamlı hareket halinde olduğundan yere sabitlenmesi gerekebilir. Bunun gibi önlemleri almadan makinaları çalıştırmak çevreye zarar verebilir ve yaralanmalara sebep olabilir. Son olarak çalışılacak olan mekânın tesisat sistemlerinin de kontrol edilmesi gerekir.

Makina Çalışma Düzeni

İlk olarak kırım makinalarında çok miktarda kâğıt kırım işlemi yapılamamaktadır. Fazla miktarda kırım işlemi yapmak istersek çevremizi de engellemiş oluruz. Baskıdan gelen kâğıtlar bir arada olacak şekilde konumlandırılmalıdır. Konumlandırılan kâğıtları tek bir kişi düzgün bir şekilde makinaya yerleştirmelidir. Yerleştirilen kâğıtları ise makinaya farklı bir kişinin vermesi gerekiyor. Bu kişi kâğıtların kırım işleminin sırasına uygun ve eksiksiz yapıldığından da emin olmalıdır. Bir yanlışlık varsa buna anında müdahale etmelidir. Kırım işlemi yapılmış olan kâğıtları da farklı bir kişinin makinadan alması ve yine bir alanda biriktirmesi gerekir. Kırım yapılmış kâğıtların sayısı çok olacağından bir forklift yardımıyla taşınması mantıklı olacaktır. Bu sayede verimli bir iş bölümü yapılmış olur. İşin verimliliği açısından çalışma düzeni oldukça önemlidir. Bu sayede her işçinin de uzmanlaşması sağlanmış olur.