İşletmeler İçin Kompost Makineleri

İşletmeleri İçin Kompost Makineleri

Son günlerde adından sıkça söz ettiren kompost makineleri sıfır atık projelerinin vazgeçilmez araçlarından biri olmaktadır. Gelecekte daha iyi bir dünyada yaşamak için bugünden harekete geçenler için üretilmiş olan kompost makineleri; çıkardıkları büyük miktardaki organik atıkları farkında olan ve çevre bilinci taşıyan büyük işletmelere de hizmet vermektedir. Büyük işletmeler içerisinde ise; çok fazla konut sayısı bulunan büyük siteler, yemek şirketleri (catering), AVM’ler, kamu kurumları, çiftlikler, okullar, hastahaneler, rezidanslar, mandıralar, garlar, oteller, terminaller, limanlar, hava limanları, işleme merkezleri, bölge müdürlükleri, depolar, meyve ve sebze halleri ve fabrikalar bulunmaktadır.

Yukarıda saydığımız büyük ölçekli işletmelerin geri dönüşüme kazandırmaları gereken atık miktarı ise günlük 100 kilogram ile 1000 kilogram arasında değişiklik göstermektedir. Büyük ölçekli işletmelerin bu ihtiyaçlarını karşılayacak özellikte büyük işletmeler için kompost makineleri bulunmaktadır. Bu makinelerin özellikleri ve hem kullanıcılarına hem de çevreye olan katkıları ise şu şekilde özetlenebilir.

Büyük Ölçekli İşletmeler İçin Kompost Makinelerinin Özellikleri ve Yararları

Büyük ölçekli işletmeler için kompost makineleri oldukça önem arz eden ekipmanlar arasında olmaktadır. Bunun en büyük sebebi ise buralardan çıkan büyük miktarlarda ki organik atıkların çevreye tekrar kazandırılması ve dolayısıyla çevre kirliliğinin önüne geçilmesi olmaktadır.

İşletmelerin günlük organik atıklarını geri dönüştürebilecek özelliklerde ve kapasitelerde kompost makineleri mevcuttur. Bu kompost makinelerinin kapasiteleri ise; 500 litre ve 850 litre olarak sınıflandırılmaktadır. Ayrıca bu makinelerin boyutları ise 140X180 ve 160X180 cm olmaktadır. Bu işletmelerin büyüklüğü göz önüne alındığında kompost makinelerinin ne kadar minimalist yapılarda üretildiği açıkça görünmektedir. Bu makinelerin bir diğer özelliği ise enerji sarfiyatlarının gerçekten az olmasıdır. Kompost makinelerinin bir günlük elektrik ihtiyaçları 50 Kwh olmaktadır.

Büyük ölçekli işletmeler için kompost makineleri kullanımının kullanıcılar açısından bir çok yararı bulunmaktadır. Bunların başında bu makineler sıfır atık projesi kapsamında yürürlüğe giren yönetmeliğe uygun olmalarıdır. Bu makineleri kullanan işletmeler bu yönetmeliğe uygun olarak davrandıkları için büyük para cezalarının alınmasını da önlemiş olurlar. Bu makinelerin diğer bir yararı ise israfı önlemesidir. Bu sayede kullanıcılar ülke ekonomisine katkıda bulunurlar.