Geri Dönüşümde Kırma Makinelerinin Avantajları

Geri Dönüşümde Kırma Makinelerinin Avantajları

Geri Dönüşümde Kırma Makinelerinin Avantajları;Matbaada baskı işleminin tamamlanmasının ardından, tabaka halindeki kağıtların kitap, broşür, dergi, zarf, dosya vs. haline getirilmesi için kağıt tabakalarının katlanması işlemine kağıt kırma ya da kısaca kırım işlemi denmektedir. Kağıt kırım işlemi basım adedine göre farklı yollarla yapılabilir: Eğer tiraj düşük ise elle, tiraj yüksek ise elle kırım işlemi yapılabilir. Kimi özel durumlarda ise, özel işlem gerektiren işlerde tiraj yüksek olsa da elle kırım tercih edilebilir.

Kırma makinelerinin avantajları

Kağıt kırma için kullanılan kırım makineleri, elle yapılan kırıma göre pek çok avantaja sahiptir. Makine ile yapılan kağıt kırma işlemi çok daha hızlı olmaktadır, az zamanda çok üretim yapmayı sağlar ve daha az maliyet getirir. Kırım makineleri, tüm tabakaları aynı boyutta kırar, ortaya çıkan ürünler standart boyutta olur. Elle yapılan kağıt kırma işlemlerinde ıstaka kullanılır ve kağıdın su yönünün doğru belirlenmesi gerekir. Dolayısıyla su yönünün belirlenmesi yanlışlığından ya da ıstakadan kaynaklı olarak kağıt yüzeyinde zedelenmeler ve dalgalanmalar oluşabilir. Makinede yapılan kağıt kırım işlemlerinde bu problemlere rastlamak mümkün değildir. Bundan dolayı kağıt kırım makinesi , elle kırıma göre minimum düzeyde bozuk iş ortaya çıkarır.

Kırım makinelerinin dezavantajları

Kağıt kırım makineleri bazı dezavantajlar da barındırmıyor değildir. Örneğin bu makinelerin küçük ölçekte matbaalar tarafından edinilmesi, başlangıç aşaması için oldukça maliyetlidir. Kırma makineleri her türlü şekilde kağıt kırma işlemi yapamaz, kırma şekilleri bellidir. Özel şekillerde kağıt kırma işlemlerinin elle yapılması gerekir.

Kırım makinesi tipleri

Kağıt kırım makineleri genelde sanayi tipi kırma makinesi ve masaüstü ya da ofis tipi kırma makinesi olarak ikiye ayrılır. Sanayi tipi ya da diğer adıyla endüstriyel kağıt kırma makineleri büyük ebatlarda tabakaları kırmak için kullanılır. Bu tip makineler perforaj denilen, kağıt üzerinde iz ya da delik oluşturma; yapıştırma, sayfaların kenarlarının tıraşlanması gibi farklı teknik özelliklere de sahiptir. Bir diğer tip kağıt kırma makinesi olan masaüstü kırım makinesi, cep kırım makinesi olarak da adlandırılır ve en fazla iki paralel kırım yapma özelliğine sahiptir. Bu makineler mektup, fatura gibi ufak kağıtların kırılması için kullanılır.