Geri Dönüşüm Ve Kırım Makinaları

Geri Dönüşüm Ve Kırım Makinaları

KIRIM MAKİNALARI

Geri Dönüşüm Ve Kırım Makinaları ;Kırım, baskı sonrası hazır olan kâğıtların hızla katlanarak kitap haline getirilmesi işlemidir. Yani kırım işleminden sonra kâğıtlara sadece ciltleme işlemi yapılırsa kağıtlar kitap şeklini almış olur. Eskiden elle yapılan bu işlemleri artık kırım makinaları yapmaktadır. Bu makinalar sadece kırım işlemi değil; ciltleme, yapıştırma, sayfa kenarı tıraşlama işlemlerini de yapabilmektedir. Kırım makinaları çalışma prensibine göre 4 bölümden oluşmaktadır: Giriş bölümü, çanta bölümü, balta bölümü ve çıkış bölümü.

Giriş Bölümü

Kırım makinalarının giriş bölümünden 2 şekilde kâğıt işleme konulabilir: otomatik besleme ve elle besleme. Elle besleme işleminde, kâğıtlar tek tek elle verilir. Makinanın hızı elle kâğıt veren kişinin hızına ve verdiği kâğıt sayısına göre değişebilir. Otomatik besleme işlemi; taramalı ve aparatlı şekilde olabilir. Taramalı otomatik sistemde; üst üste konulan kâğıtlar bir bant yardımıyla makinanın içerisine kendiliğinden çekilir. Aparatlı otomatik sistemde; kâğıtların köşesinde bulunan küçük aparat kâğıtları tek tek makinanın içerisine iter.

Çanta Bölümü

Kırım makinaları bu bölümde kâğıdı katlama aşamasına getirir. Çanta içerisindeki kâğıdın önüne gelen bir engel kâğıdı büker. Kâğıdın bükülen kısmı tabakanın altında bulunan merdaneler tarafından tutulur ve kırım işlemi yapılır. Bir adet kırım makinasında birkaç tane çanta bölümü olabilir. Yani aynı anda katlama işlemi yapılabilir veya bölümlerin çalışması durdurulabilir. Makinaların bazılarında sadece çanta veya sadece balta bulunabilir. Çanta ve baltanın aynı anda bulunduğu makinalara kombine makina denir.

Balta Bölümü

Kırım makinaları bu bölümde kâğıdı dik şekilde katlar. Çanta ünitesinde birbirine paralel kırım yapılırken balta bölümünde paralel kırımın dikine kırım işlemi yapılır. Balta kırım işleminden sonra kâğıtlar biraz ilerleyip merdanelerin olduğu kısma gelir. Burada kâğıtlar merdane tarafından tam olarak alınıp katlanır.

Çıkış Bölümü

Kırım makinaları bu bölümde, kırım işlemini tamamlamış olur. Kırım yapılan kâğıtlar düzenlenmiş şekilde çıkış bölümüne getirilir. Bunun yanında bu bölümde balta veya çanta ile kırım yapılmış olan kâğıtlar ayrı şekilde çıkar. Bu sayede kâğıtlara farklı bir işlem yapılacaksa yapılır. Kâğıtlar ayrı olduğu için iş yükü de azaltılmış olur.