Balya Presleme Makinaları

Balya Presleme Makinaları

Balya Presleme Makinaları ;Maksimum sıkışıklık ile minimum çöp, balya presleme makinası sayesinde mümkün olabiliyor. Balya presleme ne işe yarıyor diye düşünürseniz, atık çöp gruplarının sıkıştırılarak geri dönüşüme katılmasını sağlıyor. Presleme işlemi sayesinde atık malzemeler gruplandırılarak presleme makinasına koyulmakta, sıkıştırılarak yer tasarrufu ve taşıma kolaylığı sağlamaktadır. Presleme makinaları sayesinde atıkların neredeyse %95’i geri dönüşüme kazandırılabilir. Bu sayede daha hijyenik bir çevreye sahip oluruz ve ekolojik dengenin sağlanmasını sağlar. Balyalama maliyeti ise balya başına genel olarak 4 avro civarında olmaktadır. Hammadde maliyeti düşünüldüğünde presleme ile geri dönüşümün daha az maliyetli olduğu görülmektedir.

Balya Presleme Makinaları Türleri

Balya presleme makinaları iki farklı türde üretilmektedir: Tam otomatik ve yarı otomatik. Yarı otomatik balya presleme makinalarında atık materyaller el yordamıyla makinaya koyulurken tam otomatik balya presleme makinasında konveyör ile yapılmaktadır. Konveyör ise bir uçtan diğer uca bir malzemenin aktarılmasını sağlayan bant şeklindeki mekanizmadır. Tam otomatik balya presleme makinası insan gücünü en aza indirgeyen bir sistemdir. Tam otomatik makina daha büyük miktarlarda atık preslemek için kullanılırken, yarı otomatik makinada daha küçük miktarlarda atık preslenmektedir. Balya presleme makinalarında bir diğer ayrım ise yatay ve dikey presleme makinasıdır. Dikey makinada hem üstten hem alttan sıkıştırma yapılırken, yatay makinada yine bir konveyör yardımıyla sıkıştırma yapılmaktadır. Dikey presleme makinası sadece küçük işletmelerde kullanılır ve az hacimli atıkları sıkıştırır. Yatay presleme makinası ise daha büyük işletmelerde ve daha büyük hacimli atıklarda kullanılır. Ayrıca yatay presleme makinası bant şeklinde olduğundan daha büyük alanlarda kurulan işletmelerde kullanılabilir.

Çöp Sıkıştırıcı ve Balya Presleme Farkı

Çöp sıkıştırıcılar karışık ve çok miktarlardaki çöpü sıkıştırma yapmaktadır. Daha sonra da toplayıcılar tarafından toplanmaktadır. Çöp sıkıştırıcılarda çöpler gruplandırılmadan sıkıştırıldığı için geri dönüşüm maliyeti çok daha fazla olmaktadır. Ayrıca içerisinde geri dönüşüme katılamayan atıkların olması geri dönüşüm işlemini engellemektedir. Balya presleme işleminde ise gruplandırılan atıklar daha kolay geri dönüşüme kazandırılır. Bu sayede maliyet düşürülür ve daha az karbon salınımı sağlanmış olur.